Trať "Starý hrad"

Nahlédněte s námi do historie unikátního a stěžejního místa v Bzenci.
Vždyť se jedná o jednu z nejstarších tratí v českých zemích.

Historie

Roku 1703 se majitelem zámku v Bzenci stává hrabě Erdman Kryštof Pruskovský, který měl vytříbený vkus a cit pro umění. Zbořeniště na pustém vrcholu, kde kdysi stával starý hrad, nechal osázet vinicemi, které pokrývaly úbočí vrchu a v téže roce nechal na kopci postavit barokní kapli, kterou zasvětil sv. Floriánu a Šebestiánu. Na výstavbu bylo použito materiálu ze starého hradu. Kaple však byla terčem častých blesků a hromů. 12. července 1731 blesk zapálil a zničil její věž a střechu, kaple byla nákladem obce několikrát obnovena, poslední generální oprava se uskutečnila v roce 1852. Prudké vichřice značně poškozovaly v kapli okna, byla tedy ze dvou třetin v 60. letech 19. století zazděna a zbytek opatřen železnými okenicemi. 15. září 1915 opět blesk zapálil střechu kaple, od níž se chytila i střecha věže a její exteriér byl zničen, pouze zvon zůstal neporušen, kaple byla opravena znovu. Roku 1945 vyhodila ustupující nacistická vojska kapli do vzduchu. Po celá dlouhá desetiletí stála na kopci pouhá ruina, která byla až v roce 2017 obnovena s přihlédnutím k dochovaným stavebním plánům z roku 1916.

Současnost

V roce 2015 započala rekonstrukce vinic u Starého hradu. Pozemky byly v dřívější době velmi zanedbané, což je pro toto v minulosti tak významné místo velkou škodou. Jeho slávu se naše vinařství rozhodlo obnovit, a tak na podzim roku 2015 proběhly první úpravy terénu.

Na jaře roku 2016 přišla na řadu výsadba nových vinic. Vysazeno bylo okolo 7500 sazenic v nejčastějším zastoupení odrůd Rulandské šedé, Rulandské bílé, Chardonnay a Ryzlink rýnský. Zajímavostí budou i odrůdy historické jako Portugalské šedé, Ryzlink červený, Kadarka modrá, Veltlínské červenobílé, Tramín bílý a další. Nový vinohrad bude v budoucnu nedílnou součástí zábavní a naučné stezky, kterou zde hodláme vybudovat. Zážitkový vinohrad bude tím pravým pro Vaše nevšední zážitky, turistiku či oslavy.

V roce 2017 rekonstrukce pokračovala úspěšně dále, na kopec se úspěšně opatřila závlaha, díky které se sazenicím dopřává dostatek potřebné vláhy pro jejich růst. V roce 2019 jsme dopěstovávali vysázené odrůdy a na štípané akátové sloupky jsme natáhli drátěnku, hezky tradičně, jak se to dělávalo dříve.

 

Připojená videa

Košík 0