O nás

Jsme vinařství s bohatou historií. Citlivě a efektivně obhospodařujeme 540 hektarů vinic na Slovácku, Mikulovsku a Znojemsku. Řídíme se heslem: "Záleží nám na každém detailu." Jsme osminásobný vítěz Salonu vín ČR.

Líbilo se vám video? Sdílet na FB

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

V odrůdové skladbě našeho vinařství nechybí Chardonnay, Veltlínské zelené, Muškát moravský či Sauvignon, ale klíčovými a strategickými odrůdami jsou Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Ostatně právě vinice jako Klínky, s odrůdami Rulandské bílé, Ryzlink rýnský nebo Chardonnay se nesmazatelně zapsaly do novodobé historie moravského vinařství. Jsme totiž osminásobným vítězem Salonu vín ČR a naše vína bodují v dalších mnoha jiných mezinárodních a tuzemských soutěžích.


Naše filozofie "ZÁLEŽÍ NA KAŽDÉM DETAILU"

Ve vinici

Vše začíná pečlivým výběrem lokality vinice. Při vysazování trváme na výběru vhodné odrůdy a toho nejlepšího klonu. Každou jednotlivou sazeničku, strojově zasazenou, ještě ručně upěchujeme. Zelené práce ve vinici jsou ve znamení ruční práce, například velmi pečlivě vylamujeme snad každý zálistek, který zbytečně oslabuje rostlinu. Důkladně zvažujeme termín sběru a pro požadovanou vyzrálost hroznů se jej snažíme co nejdéle oddálit. Při samotném sběru neotálíme a co nejrychleji převážíme hrozny ke zpracování. Trváme na tom. 

Sklep 

Ve sklepě dopřáváme vínu čas, je ve sklepě tak dlouho, dokud nejsme na 100% spokojeni. Při sestavování vín využíváme vína z různých stádií vyzrálosti hroznů při sběru, různých druhů školení, různých druhý materiálů nádob, velikostí sudů, různých výrobců a různých stupňů vypálení sudů. Do nekonečna vybíráme nejvhodnější kombinaci poměrů z těchto vín, abychom dostali pro danou řadu vín ten nejlepší výsledek.

Úspěchy 

Ty nás motivují dělat věci ještě lépe. Baví nás si posouvat hranice, dokazovat nemožné. Dlouhodobě jsem nebyli vnitřně spokojeni s naší představou perfektního červeného vína. Dali jsme si za cíl to změnit a podařil se šampion s EGO No. 90 Rulandské modré barrique. Chtěli jsme začít vyrábět i zajímavá a dlouhověká vína na sudu a podařil se i šampion s EGO No. 79 Chardonnay barrique 2019. Soutěže nám dělají radost, ale ještě větší význam pro nás mají v posílení naší touhy to udělat příště ještě líp a nebo příště zabodovat i v jiné kategorii. A také nám to dávají vodítko, co by se mohlo na trhu líbit zákazníků. 

Design 

Do nekonečna probíráme další a další verze a „pod verze“ grafických návrhů, designů vizí a nápadů. Všechny podrobíme důkladnému grilování snad ze všech stran, děláme si průzkumy mezi kolegy, která verze na koho jak působí. Diskutujeme v širším kruhu nad nápady a máme touhu najít ten nejlepší. 

Degustace 

Při degustacích pro zákazníky velmi pečlivě volíme výběr vín, odrůd, ročníků a témat degustací. Vybraná vína pak degustací před akcí seřadíme v nejvhodnějším pořadí, které má nechat vyniknout každý jednotlivý vzorek, následující vzorek nesmí degradovat předchozí a musí dát vyniknout tomu dalšímu. Postavit degustaci u nás není jen tak.

Vinice "Pod Starým hradem" 

Při rekonstrukci tratě jsme začali srovnáním terénních nerovností, znovunalezeným splavené ornice, rekonstrukcí zídek, teras, studny a velkorysým pojetím schodiště. Výsadba vinic byla provedena tradičně s akátovými kůly a částečně také s vedením "na hlavu". Velmi pečlivě jsme také zvolili klony vysazených odrůd, které jednak na Bzenecko patří - Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay a Rulandské šedé, ale také velmi raritních odrůd, které se už nepěstují. Tyto jsme si museli nechat vypěstovat z oček sehnaných po celé Evropě - např. Červenošpičák, Inkoustník, Ryzlink buketový, Kadarka, atd. Tyto jsou vysazeny po jednotlivých řádcích, jako zážitkový vinohrad. I tady bylo pro nás velmi důležité, aby současná podoba rekonstruované tratě odrážela její historický význam, jako jedné z nejstarších viničních tratí v Česku a také emocionální vztah, který ke Staráku mají samotní bzenčané.

Adjustáž 

Trváme na dokonalém propojení vína, obalu, etikety a celkového zážitku z degustace vína. Jsme posedlí designem. Lahví počínaje, její vhodná volba dle zaměření řady vína či konkrétní odrůdy je velmi důležitá. Etiketa je pověstnou zlatou broží na dokonale padnoucích šatech. Musí být sexy, moderní, vkusná a její obsah musí vyprávět příběh. Trváme na využívání prémiových materiálů a tiskařských technologií. 

Logo 

Jeho složitost a titěrné detaily nejsou vůbec náhoda. I logo vypráví náš příběh. Hrdý příběh o kráse, eleganci, noblese a "vznešenosti". Pávi, kteří odkazují na zámecký park, zdobí štít jako symbol hrdosti na naši práci, koruna jako symbol našich úspěchů i letopočet 1873, kdy byl v českých zemích založen první klasický sekt, ke kterému se hlásíme. 

Architektura 

Příkladem je např. rekonstrukce sklepa ve Bzenci. Podlahy jsou ze stejného materiálu, který je dodáván na ulice v Benátkách. Interiér sklepa (degustační místnosti) a další úpravy jsou prováděny od renomovaného architekta Štěpána Marka, který má za sebou řadu sakrálních realizací a jiných rekonstrukcí a je velmi respektovaným architektem. Detailem, ale pro nás důležitým je např. i kulatý stůl s vlastním vyhříváním stehen.

Akce 

Děláme je prostě jinak. Novátorsky, velkoryse, nadstandardně, neotřele, inspirativně, progresivně. Programově se vyhýbáme zaběhlým vinařským klišé. Je pro nás důležité, aby se návštěvník u nás cítil daleko líp, než na jiných akcích, cítil ten rozdíl. Aby odcházel s pocitem, že se nám povedlo něco nového, co nikde nezažil a že to bylo super. 

Košík 0