Jaký jsme měli rok 2019??

...plný vína, setkávání s Vámi a taky milých překvapení!

Zveřejněno 23. 01. 2020

Když jsme si začátkem loňského roku přebírali Šampiona Salonu vín ČR 2019, ani ve snu by nás nenapadlo, že koncem roku budeme prožívat malé „déjá vu". Hvězdy nám byly nakloněny a my se mohli těšit z úžasné zprávy. Mámě Šampiona! Už posedmé! A podruhé v historii se jim stalo červené víno. Ale hezky popořádku.

Na začátku roku bývá zvykem, že se každý z nás ohlédne za rokem uplynulým, zhodnotí své konání a bilancuje, jaký ten rok vlastně byl a co mu vše přinesl. My už můžeme říct, že pro nás byl hodně překvapivý, náročný a také velmi radostný.

Soutěže

Na poli soutěžním se nám přímo dařilo. :)  Jmenujme úspěch v podobě dvou Šampionů Salonu vín ČR pro rok 2019 a 2020, kdy jsme sizačátkem roku převzali ocenění za Rulandské bílé 2017 z řady 1508 a koncem roku zjistili, že Šampionem pro rok letošní se stává Rulandské modré 2017 barrique z řady Ego. Navíc se Rulandské bílé z řady Ego roč. 2017 stálo vítězem v kategorii bílých suchých a polosuchých vín a zároveň jsme získali ocenění za nejlepší kolekci vín. Radost nám udělalo také 95 bodové hodnocení pro Rulandské bílé roč. 2017 z tratě Klínky (Czech White Trophy, zlatá medaile) v soutěži International Wine Challenge a úžasných 96 bodů pro Ryzlink rýnský roč. 2015 z mikulovské tratě Za cihelnou (zlatá medaile) v soutěži Decanter. V soutěži Oenoforum boduje EGO No. 81 Ryzlink rýnský 2017 a získává medaili Grand Gold a zároveň také ocenění Champion bílých vín. Ale i vína v mezinárodní soutěži Prague Wine Trophy si vedla skvěle a vybojovala nám nejvyšší titul – z ocenění Best Winery se těšíme už počtvrté! Tak jako v roce 2018, tak i loni jsme navíc obhájili pozici celkového vítěze mezi domácími vinařstvími a získali Cenu Jindřicha Duška pro absolutně nejlepší vinařství, celkově naše vína získala 118 medailí! A nesmíme zapomenout na Vinaře roku, ve kterém nám nejlepší pětice vín „obhájila“ krásné třetí místo. Suma sumárum si za loňský rok ze soutěží odnášíme 243 medailí.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Rok 2019 byl úspěšný také pro naši sesterskou společnost Mikrosvín Mikulov, která si vybojovala ocenění Championa Valtických vinných trhů, platinovou medaili v Great American IWC a stává se absolutním vítězem v soutěži Vinař roku (již podruhé v její historii).

Víno je ve skle

Kdo nás zná, ví, že každý rok si pro naše zákazníky chystáme zajímavé akce. Loni jste se mohli poprvé zúčastnit události s originálním názvem „Víno je ve skle“. Více než 60 vín k degustaci, venkovní pohoda na paletách, skvělá muzika a něco na zub, co víc si přát? Přišlo vás okolo pětistovky a my si toho neskutečné vážíme! Letos bude velikonoční sobota opět ve znamení skvělého vína ve vašich skleničkách, tak si nezapomeňte zapsat do kalendáře 11. duben. ;)

Vína ze zámků

Již pošesté jsme „otevřeli brány“ zámeckého parku a představili přes stovku parádních vín z celého světa. Kromě toho jsme si pro vás nachystali piknikovou louku, hudební doprovod v podobě muzikantů z Django Jet a Jazz Petit Mikulov, zmrzlinu z vína, skvělou kávu, divadélko pro děti a „Vinárnu“ POTMĚ – originální projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu a projektu Světluška.Prostě kdo přišel, neprohloupil a zažil letní akci se vším všudy (i počasí nám loni vyšlo na jedničku). Letos se v parku opět potkáme, a to 15. srpna.

Víno mezi paletami

Jak bychom mohli nezmínit akci, která proběhla loni už podruhé a setkala se opět s velkým ohlasem. Jde vidět, že vás víno baví a vychutnáte si ho za všech okolností. :) Takže si představte paletové posezení, prostory našeho skladu, atmosféru potrhující osvětlení, skvělá hudba ve stylu Art Rock, k tomu přes 50 špičkových mladých i „starších“ vín a máte tu akci, která totálně vybočuje od drtivé většiny degustací vín. S kým se letos opět potkáme? Poznačte si datum 14. listopad.

MASTER CLASS degustace

Další novinkou byla jedinečná MASTER CLASS degustace špičkových vín na téma - „Ryzlink rýnský a Rulandské bílé z ČR v porovnání se světem očima Master of Wine“, kterou uspořádalo Sdružení slováckých vinařů ve spolupráci s námi. Degustaci vedli renomovaní degustátoři s titulem „Master of Wine Christopher Burr (GB) a Anne Tupker (GB). Cílem akce bylo porovnat odrůdy Ryzlink rýnský a Rulandské bílé z České republiky se světem napříč vinařskými regiony. Každá degustace obsahovala vždy 6 vín z ČR a 6 vín ze světa. Navíc jste mohli ve volné degustaci ochutnat i výběr všech medailových vín Slovácké nominační soutěže. Bylo nám ctí, jako čestného hosta, uvítat i Johna Salviho MW.

 

Nové řady vín

Nová výrobková řada ZVB Collection složená z jakostních vín z moravských hroznů obohatila náš sortiment o příjemně pitelná vína s typickým projevem odrůdovosti v chuti i vůni.

A nesmíme opomenout řadu Mladých vín, kterou jsme na podzim představili v odrůdách Sauvignon, Müller Thurgau + Muškát moravský a Rulandské modré rosé. Vína v této řadě patří do kategorie moravských zemských vín a jedná se primárně o veselá, šťavnatá, lehká vína, která jsou vhodná pro běžné pití.

V průběhu roku jsme do světa vypustili také naši první „vlaštovku“ s označením „víno originální certifikace“ Bzenec - Rulandské bílé 2017 z řady 1508. Označení VOC BZENEC je možné přiznávat vínům z odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské bílé a hrozny musí být pěstovány na vymezeném území. V současné chvíli jsou členové spolku tři zakládající subjekty: Zámecké vinařství Bzenec, Chateau Bzenec  a Vinum Moravicum.

Výrobní linka

I naše výrobní část se v průběhu loňského roku těšila z několika novinek. Na lahvovací linku jsme pořídili novou záklopkovačku a etiketovačku. Nyní tak umíme používat nejen termokapsle, ale i kapsle cínové a sektové. Etiketovačka nám umožňuje strojové lepení medailí, abychom dokázali lépe zužitkovat naše úspěchy na soutěžích.

Sklep

Ve sklepě máme nový chladič rmutu, který je k hroznům šetrnější a zároveň je umožňuje účinněji zchladit, což je důležité zejména v posledních horkých letech. Obnovili jsme část barikových sudů a rozšířili kapacitu ve velkých sudech, což vnímáme jako další krok ke zvýšení kvality a potenciálu zrání našich vín.

Vinobraní

V loňském roce nám počasí umožnilo zahájit sběr v normálním termínu, a to ranými odrůdami. Kampaň jsme začali 5. září sběrem Muškátu moravského a skončili 8. listopadu sběrem Ryzlinku vlašského. Hrozny dozrávaly pomaleji a postupně. Fyziologická zralost i cukernatost byla velmi dobrá u bílých i červených odrůd. Co se množství hroznů týče byla sklizeň ročníku 2019 spíše menší, na druhou stranu vína mají šťavnatou kyselinku, velmi dobrou strukturu a délku.

Vinice

V rámci obnovy jedné z nejstarších viničních tratí Pod Starým hradem u Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána v Bzenci jsme dopěstovávali vysázené odrůdy a na štípané akátové sloupky jsme natáhli drátěnku, hezky tradičně, jak se to dělávalo dříve.

Trať, potažmo i kaplička, je již pohodlně přístupná díky osvětleným schodům, které na kopci loni vybudovalo Město Bzenec. Je skvělé, že se můžeme spolupodílet na zvelebování tohoto úžasného místa. Mimochodem ve čtvrtém díle pořadu Krajinou vína s Václavem Žmolíkem jste mohli trať vidět, část je věnována také našemu panu řediteli Bořku Svobodovi, který v pořadu představil náš sektárenský sklep a tradiční metodu výroby sektů.

Tak vzhůru do roku 2020! Budeme se těšit na další setkání u skleníčky dobrého vína, třeba na některé z našich akcí.

Sdílet na FB

Košík 0