Tak trochu jiný rok 2020

Co nás potkalo a co jsme zažili u nás ve vinařství?

Zveřejněno 20. 01. 2021

Rok 2020 byl samé překvapení a rozhodně nikdo z nás nečekal, že nám natolik pozmění plány. Ale i přes události, které nastaly, jsme se nenechali odradit a čerpali energii z toho, co máme rádi, z vína a z Vašich ohlasů, že jste v tom s námi.

Soutěžní úspěchy

Loňský rok začal hned tou největší peckou, získali jsme sedmého Šampiona Salonu vín ČR, ale o tom jsme Vám už vyprávěli v loňské bilanci za rok 2019. Co se nám ale ještě povedlo získat a na co jsme náležitě pyšní? Velkou radost nám udělal Ryzlink rýnský 2017 z tratě Za cihelnou, který získal v mezinárodní soutěži Decanter úžasných 95 bodů a zlatou medaili. Valtické vinné trhy nám přinesli 3 velké zlaté medaile pro Ryzlink vlašský z řady Ego a dva Ryzlinky rýnské z řady Terroir Moravia. Zlatou medaili si odnesl Cabernet Sauvignon 2018 z řady 1508 v prestižní soutěži CM Bruxelles, která se letos konala v Brně, mimochodem o této soutěži se ještě budeme zmiňovat. Prague Wine Trophy se v roce 2020 neslo v duchu 7 Championů, k tomu 20x Prague Premium Gold, 49x Prague Gold a 4x Prague Silver. Navíc jsme se stali už popáté pětihvězdičkovým vinařstvím a dostali titul BEST WINERY. A čím jsme začali, tím také zakončíme. Salon vín ČR 2021 se pro nás nesl v duchu šťastné desítky. Tolik vín se totiž probojovalo do letošní expozice a Vy si ji budete brzy moci ochutnat osobně ve Valticích. Navíc jsme získali ocenění za nejlepší kolekci. Celkově jsme za rok 2020 v soutěžích obdrželi 158 medailí.

Víno před kamerou, Vinice před kamerou

A protože nám rok 2020 znemožnil osobní setkání a nebylo ho tolik, kolik bychom si ho přáli, nenechali jsme nic náhodě a zpřístupnili Vám naše vína jinak – na dálku, přes oko kamery. Kolega, markeťák a hlavně blázen do vína Rastíno Janovíček si pro Vás nachystal krátká videa, ve kterých Vám popovídal o vínech, která máme v nabídce a která Vám třeba zpříjemnila „domácí karanténu“. Seriál videí pokračoval výlety na naše vinice a poté i do naší nové prodejny Mezi viny.

Prodejna a vinný bar Mezi víny

Když se spojí Zámecké vinařství Bzenec a Vinařství Mikrosvín Mikulov, dvě časem vyzkoušená a originální vinařství, vzniká prostor pro něco jedinečného. Představili jsme Vám místo, kde si dopřejete naše skvělá vína, ale zčásti i vína vybraných, podobně smýšlejících moravských a zahraničních vinařství. Místo, kde budete jen Vy, Vaše emoce, skvělá vína a vše, co k tomu patří. Pokud to máte blízko na Hlavní třídu v Ostravě – Porubě, určitě nás navštivte. V nabídce máme také sudovku. Na vínomat a mnoho otevřených lahví jen "na skleničku" či posezení na gauči si sice budeme muset ještě nějakou dobu počkat, ale doplnit Vaše zásoby můžete už teď.

Akce

Začátek roku 2020 nenasvědčoval, že by měl být jiný než roky, jaké jsme dosud zažili. Pilně jsme připracovali už devátý Ples Zámeckého vinařství Bzenec, který se konal tentokrát v rytmu doprovodné kapely ze show STARDANCE České televize a jak jinak než ve společnosti 30 vzorků našich špičkových vín.

Kromě plesu jsme si pro Vás připravili spoustu akcí, které měly odstartovat začátkem jara. Ale jak jistě víte, jaro 2020 bylo tak trochu jiné. O to více jsme se těšili, až nastane chvíle, kdy se opět setkáme u plných pohárků a oslavíme nabytou svobodu tím, co nám dělá radost, vínem. Závěr června jsme pojali jako „vítací“, nejen blížících se letních prázdnin, ale hlavně Vás! Konečně jsme se mohli setkat v tváří tvář, posedět u vínka za přítomnosti skvělé hudby a v bezva společnosti. 13. června jste si užili Zámecké VÍ(no)TÁNÍ.

Další akce následovala hned v červenci. Náš nový „Vinný bar Široko daleko“ si pro Vás 25. července nachystal Open air degustaci pod širákem. Kdo si vyšlápl všechny schody a došel za námi na kopec ke kapli sv. Floriana a Šebestiána, tomu byl odměnou nejen nádherný výhled na zdejší scenérie, ale také si mohl vychutnat mladá, svěží, ale i aromatická vína, sekty, skvělou kávu a živou muziku „z ulice“.

A konečně, letos už posedmé jsme 15. srpna v bzeneckém parku uspořádali již tradiční Vína ze zámků – mezinárodní přehlídku zámeckých vinařství a toho nejlepšího, co jejich sklepy nabízejí. Ochutnali jste přes 100 vín z 11 zemí světa. Novinkou byl stánek TOP CLASS 90+ se špičkovými víny, která byla na prestižních vinařských soutěžích ohodnocena více jak 90 body.

A jak jsme se již zmínili, v roce 2020 se Česká republika stala pořadatelem mezinárodní soutěže vín – CONCOURS MONDIAL DE BRUXELLES. Květnový termín soutěže, který byl původně plánován, byl zrušen šířící se pandemií COVID-19 a nový termín byl stanoven na 2.- 6. září. Hlavní program soutěže – hodnocení vín – byl doplněn o prezentaci českého a moravského vinařství a vinohradnictví. Ve čtvrtek 3. září byli porotci rozděleni do 4 skupin a všechny informace, které nasáli během prezentace šli poznat do terénu, např. i na kopec Starý hrad, kde je čekal nejen nádherný výhled do okolí, ale také přípitek v podobě tradičního sektu i prezentace a ochutnávka našich vín.

18. – 19. září se v rámci Putování za burčákem a bzeneckým vínem do Bzence konalo Rulando-rýňákobraní, kde jsme si pro Vás nachystali (jak už i sám název napovídá) výběr nejzajímavějších Ruland a Rýňáků z našeho sklepa.

Vinobraní

V průběhu kampaně jsme se pořádně „zapotili“. Sklizeň letos začala později, než je obvyklé a proměnlivé počasí a výraznější říjnové srážky nám někdy pěkně pozměnily naše plány, ale vše dobře dopadlo a sklizeň jsme zdárně ukončili v druhé půlce listopadu, a to se sběrem pozdních odrůd jako jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Frankovka a Cabernety. Letošní rok zařadíme spíše ke větším kampaním, a to i díky našim novým výsadbám v Mikulově a v Hovoranech. Tento ročník přeje především ranějším odrůdám jako je Müller Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Pálava a Pinotovým odrůdám - Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay. Pro fanoušky mladých vín jsme vyrobili 4 Svatomartinská vína (Müller Thurgau, Muškát moravský, Svatovavřinecké rosé a Svatovavřinecké) a 4 patřící pod naši řadu Mladých vín (Sauvignon, Müller Thurgau & Muškát moravský, Rulandské šedé a Svatovavřinecké).

V loňském roce proběhlo také první vinobraní na jedné z nejstarších tratí v českých zemích - Pod Starým hradem v Bzenci, která byla po několik desítek let velmi zanedbána. Už dříve jsme Vám představili „náš projekt“, který započal v roce 2014, a to rekonstrukci s touhou obnovit její zašlou slávu. Nyní stojíme u zrodu vína „z kopce“, které začíná psát svůj příběh. Panenskou úrodu jsme sbírali hezky ručně za pečlivé kontroly a hrozny byly zpracovány šetrně pomocí zemské gravitace, bez zásahu čerpadel.

Sklep

V loni jsme posílili sudové kapacity celkem o 16 velkých sudů od 1500 l do 4000 l. Dále jsme pak pořídili nová čerpadla a pokračovali v rekonstrukci podlahy ve sklepě, což obnášelo vystěhování nerezových tanků ze sklepa ve 3 etapách a poté jejich nastěhování. Celkově jsme posílili kapacitu nákupem nových nerezových nádob.

Novinky v sortimentu

Nově náš sortiment doplnila dárková krabička Terroir Moravia, do které jsme zabalili Ryzlink rýnský 2016 z tratě Klínky. Stylová, světle krémová krabička s historickou mapou Moravy, s jemnými prvky zlaté ražby v detailech a v logu, podtrhuje výjimečnost této řady.

A také naši řadu Ego jsme rozšířili o další produkt. Kromě barikové Rulandy modré a Chardonnay jsme do světa vypustili limitované víno pod značkou Ego Evolution v černém "kabátku", jehož vznik se pojí s životním jubileem majitele naší společnosti MVDr. Jiřího Kaprálka. V této řadě ochutnáte EGO Evolution No. 1/59 Chardonnay & Rulandské bílé 2018 a EGO Evolution No. 1/59 Rulandské modré 2017.

Rok 2020 vůbec nebyl jednoduchý, ale hodně nás naučil. Že když se opravdu chce, všechno jde. A i když jsme se nemohli tolik setkávat, věříme, že i tak jste si to užili.

Přejeme Vám hlavně pevné zdraví a dostatek chuti pro všechny novinky z našeho sklepa.:)

Sdílet na FB

Košík 0