Chardonnay

První dáma mezi Pinoty.
The first lady among the Pinots.

Ve světě

Celosvětově patří mezi jednu z nejpěstovanějších odrůd ve všech vinařských oblastech. Společně s odrůdami Ryzlink rýnský a Sauvignon patří do „velké trojky“ nejoblíbenějších odrůd na světě. Doma je díky Karlu IV. od 14. století i u nás.

In the world: Worldwide, it is one of the most cultivated varieties in all wine regions. Together with the Riesling and Sauvignon varieties, it is one of the „big three“ of the most popular varieties in the world. Thanks to Charles IV, it has been at home in our country since the 14th century as well.

Název

Její název je odvozen od názvu obce Chardonnay nacházející se v Burgundsku. Lokálně se nazývá například jako Chardonnay blanc, Pinot Chardonnay, Gamay blanc, Chardennet, Chardenai, Chaudenay, Beaunois, Weißer Clevner, Melon d´Arbois, Epinette, Morillon, Aubaine, Beaunois, Feinburgunder, Melon blanc, Muscadet, Meroue, Obaideh a další.

Name: Its name is derived from the village Chardonnay in Burgundy. It is locally called, for example, Chardonnay Blanc, Pinot Chardonnay, Gamay Blanc, Morillon, Feinburgunder, Muscadet and others.

Původ

Chardonnay je původní francouzská bílá moštová odrůda z Burgundska, vznikla pravděpodobně náhodným křížením ze starobylé odrůdy Heunisch a Pinot Noir, resp. Rulandského modrého.

Origin: Chardonnay is the original French white grape variety from Burgundy, probably created by the accidental crossing of the ancient variety Heunisch and Pinot Noir, respectively. Pinot Noir.

Jak chutná?

Moravské Chardonnay je typické barvou lipového květu se zlatými odlesky. Vůně se projevuje tóny zralých žlutých jablek a hrušek, nádechem lískových oříšků a lehkou stopou ananasu a dalšího exotického ovoce. V chuti bývá kulaté a harmonické, s výraznou středovou plností a elegantní kyselinkou. V dochuti čisté, s delším dozníváním. Na první pohled vás nečeká onen „wow“ efekt, ale za to je to běžec na dlouhou trať. Starší Chardonnay se vám odvděčí svojí vyzrálejší podobou s tóny přezrálých banánů, manga, dále stopou medu a karamelu. V případě školení na sudu čekejte vanilku, hřebíček a elegantní kouřovou linku.

What does it taste like? Moravian Chardonnay has a typical colour of linden flowers with golden highlights. The aroma shows tones of ripe yellow apples and pears, a hint of hazelnuts and a slight hint of pineapple and other exotic fruits. The taste is round and harmonious, with a strong central fullness and elegant acidity. Clean aftertaste, with a long aftertaste. At first glance, the „wow“ effect is not immediately apparent, but it is a long-distance runner. The older Chardonnay will reward you with its stronger form with tones of overripe bananas, mangoes as well as hints of honey and caramel. If barrel trained, expect vanilla, cloves and an elegant smoke line.

Košík 0