Concours Mondial de Bruxelles 2020

4 zásahy pro ZVB

Zveřejněno 17. 09. 2020

27. ročník mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, který se začátkem září konal v Brně zveřejnil své výsledky. Česká republika zde získala ocenění pro nejlepší bílé víno soutěže za Hibernal, a k tomu neuvěřitelných 112 medailí pro další přihlášená vína.

Od 4. do 6. září hodnotilo 250 zkušených vinařských světových odborníků na brněnském výstavišti 8 500 vín ze 46 zemí světa, mezi nimi také rekordních 370 vín z České republiky. V této velké konkurenci moravská a česká vína obdržela 112 medailí a to 6 velkých zlatých, 40 zlatých a 66 stříbrných.

Hned dvě velké zlaté medaile, tedy ocenění pro mimořádná vína soutěže, si pak odvezla naše sesterská společnost Vinařství Mikrosvín Mikulov za Veltlínské zelené 2018 z Liščího vrchu (Víno pro Světlušku), pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2018 z Ořechové hory, pozdní sběr.

Zámecké vinařství Bzenec si vybojovalo hned čtyři medaile, což je velký úspěch. Zlato si odnáší Cabernet Sauvignon roč. 2018 z řady 1508 v pozdním sběru. Tři stříbrné medaile míří za víny Chardonnay a Rulandské bílé roč. 2018 z řady Terroir Moravia, trať Klínky a za vínem z limitované edice Ego Evolution Chardonnay, Rulandské bílé roč. 2018.

„Za velký úspěch považuji, že se v letošním, kvůli Covidu-19 naprosto nepředvídatelném roce vůbec podařilo takto velkou celosvětovou soutěž uspořádat, přivést k nám na jižní Moravu světové degustátory a odborníky na víno a představit jim nejen naše vína, ale i naše zvyky, skvělé moravské jídlo a krásy regionu,“ sdělil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu a dodal: „Vzhledem k tomu, že se i díky domácímu pořadatelství do soutěže přihlásilo rekordních 370 moravských a českých vín, tak jsme doufali v dobré výsledky, ale počet oceněných vín a zisk titulu za nejlepší bílé víno soutěže je v tak vysoké konkurenci věc zcela mimořádná. My dávno víme, že moravští a čeští vinaři vyrábějí vína špičkové světové úrovně, teď se ale potvrdilo, že umí i nejlepší vína na světě.“

Celkem bylo na soutěži uděleno 2 520 medailí, z toho 78 velkých zlatých, 824 zlatých a 1 618 stříbrných. Česká republika se se 112 obdrženými medailemi zařadila na páté místo za evropské vinařské velmoci Francii, Španělsko, Itálii a Portugalsko. Zatímco výborné výsledky v mezinárodním srovnání řadí Českou republiku, resp. jižní Moravu již řadu let mezi nejlepší vinařské regiony na světě, z hlediska organizace jedné z nejprestižnějších světových soutěží vín to byla pro město Brno a Jihomoravský kraj v letošním roce premiéra.

Kromě Jihomoravského kraje byli partnery akce Vinařský fond, Svaz vinařů ČR, Národní vinařské centrum ve Valticích, město Brno, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno.

Celkové výsledky:

ODRŮDA

ROČNÍK

OCENĚNÍ

ŘADA

ŠARŽE

Cabernet Sauvignon

2018

Zlatá medaile

Collection 1508 PS

8609

EGO No. 1/59 Chardonnay, Rulandské bílé

2018

Stříbrná medaile

Ego Evolution

8543

Chardonnay, Vracov, Klínky

2018

Stříbrná medaile

Terroir Moravia

8579

Rulandské bílé, Vracov, Klínky

2018

Stříbrná medaile

Terroir Moravia

8602

Sdílet na FB

Košík 0