Bilance 2017

Jak jsme prožili rok 2017 a co nám přinesl?

Zveřejněno 16. 01. 2018

Bývá zvykem, že si na konci roku každý z nás zrekapituluje průběh toho předchozího a zhodnotí, jaké příležitosti mu poskytl. Rok 2017 byl pro naše vinařství úrodný nejen na dobré víno, ale také na pozitivní zprávy. Pojďte se spolu s námi ohlédnout za nejvýznamnějšími událostmi.

V lednu jsme slavnostně převzali ocenění Šampion Salonu vín 2017 a oslavili vítězství přípitkem, jak jinak než oceněným Ryzlinkem vlašským z řady 1508 Reservé. Celkově jsme si z 23 českých a zahraničních soutěží odnesli 77 zlatých, 34 stříbrných a 10 bronzových medailí. Nelze opomenout, že se mimořádně dařilo naší prémiové řadě vín Terroir Moravia, která ukazuje, jak se klimatické a půdní podmínky různých tratí promítají do výsledné chuti vína. Pokud hovoříme o medailích, neměli bychom opomenout trať Klínky z obce Vracov, jelikož zdejší vína nám téměř pravidelně vyhrávají mnohá ocenění. Řadu Terroir Moravia jsme loni doplnili také o ročník 2015.

Nejen řada Terroir Moravia byla rozšířena o nový ročník, ale také naše kolekce elegantních vín v exkluzivním balení Grands Vins d'Alfons Mucha se rozrostla o ročníky 2016, která jsou zastoupena jakostními víny odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Frankovka rosé a Frankovka.

Rok byl bohatý také na vinařské události. V srpnu jste si mohli ochutnat mimořádná zámecká vína. Mezinárodní prezentace zámeckých vín s názvem VÍNA ZE ZÁMKŮ NA ZÁMKU Vás zaujala a celkem Vás přišlo přes 900! Představili jsme Vám více než 100 zahraničních a českých vín z různých vinařství. Ochutnávali jste výtečná vína z Francie, Itálie, Rakouska, Německa, Španělska, Slovenska, ale také z daleké Chile a USA. V listopadu jste mohli navštívit naše sklepy, kde jste si za přítmí svíček vychutnávali atmosféru BZENECKÝCH SKLEPŮ PŘI SVÍČKÁCH. Tuto akci si nenechalo ujít přes 800 návštěvníků. Zámecké sklepy a degustační místnost jsou přístupné nejen při těchto veřejných událostech, ale také na základě objednávky. V loňském roce k nám tak zavítalo 3204 návštěvníků.

Z obchodního hlediska se letošní rok nesl v duchu navázání spolupráce s asijským trhem. V polovině roku jsme realizovali první zásilku vín do Jižní Koreje a na sklonku roku byl podepsán první kontrakt s Čínou. Účastnili jsme se několika významných soutěží a veletrhů, které nám pomohli rozšířit povědomí o našem víně v těchto vzdálených zemích.

Také do sousedního Polska jsme zavítali. Prezentační večer pro obchodní partnery ve Varšavě, který byl organizován ve spolupráci s Ambasada Republiki Czeskiej, podpořil obchodní styky. Koncem května jsme u nás přivítali zástupce litevských firem, cestovních kanceláří a vybraných médií, kteří nás navštívili u příležitosti konání Fam a press trip.

Z pohledu kvality se loňský rok jevil jako velmi zajímavý ročník. Vína jsou aromaticky přitažlivá, s příjemným ovocným chuťovým profilem. Celkově jsme nasbírali necelých 3000 tun hroznů v 27 odrůdách. Nejvíce se z bílých odrůd sklidilo Veltlínského zeleného a z modrých Frankovky. Hrozny jsme sklízeli v katastru 23 obcí ve 3 podoblastech. 

Viniční trať pod Starým Hradem ve Bzenci byla v loňském roce úspěšně opatřena závlahou, díky které se sazenicím dopřává dostatek potřebné vláhy pro jejich růst. Během roku jsme investovali do rekonstrukce sklepních prostor a část podlah byla opravena. Nový chladicí systém, zvýšení výkonu pro ohřev červených vín a moderní nádoby na zrání jsou naše další investice, které jsme vložili do zpracování a výroby vína.

Jistě jsme nezmínili všechny události, novinky a změny, kterými jsme za celý loňský rok prošli, ale to není ani účelem. Zřejmé je, že se rozhodně v našem vinařství nenudíme a pořád se něco děje. Ať je letošní rok stejně bohatý a přínosný jako ten loňský.

Sdílet na FB

Košík 0