13.12.2011
METEOROLOGICKÁ REPORTÁŽ NA PRANOSTIKY – SOUTĚŽ
Nedávno nám začal nový měsíc a my bychom vás do něj chtěli přivítat pranostikami o víně, které vznikaly na základě dlouhodobých zkušeností lidí v minulosti žijících tak nějak více v souladu s přírodou.
Plánujeme publikovat pranostiky každý měsíc a tak vám navrhujeme malý experiment. Zkuste se na chvíli zastavit v této uspěchané době a všímat si přírody okolo. Pokud máte vinohrad, schválně si zaznamenávejte, jaké bylo v určité dny počasí, a pak vyhodnoťte platnost pranostik. A samozřejmě se s námi nezapomeňte o vaše poznatky podělit. Nebo znáte nějakou zajímavou pranostiku o víně, která ušla naší pozornosti? Tak sem s ní!
Pokud se někomu z vás podaří vést si záznamy po celý rok a podělíte se s námi o své závěry formou reportáže, bude pro vás připravena štědrá odměna v podobě kolekce tří exkluzivních vín Ego.
Pokud nám napíšete nějakou zajímavou pranostiku, rádi ji zveřejníme a pošleme vám malý dáreček. Tak neváhejte a pište na mail malonova@zameckevinarstvi.cz
Prosincové pranostiky
Je-li v prosinci Mléčná dráha jasně a zřetelně viděti, bude rok budoucí úrodný, je-li však jen částečně viditelná, nebude mnoho obilí a vína.
Jasné vánoce, mnoho vína i ovoce.
Jestliže večer před Narozením Páně jasno je bez větru a deště a ráno slunce jasně vychází, bude úrodný rok na víno.
Jsou-li Boží hody jasné, bude vínko krásné.
Připadne-li Boží narození na čtvrtek, bude rok velmi úrodný, jenom vína bude prostředně.
Padá-li na Štědrý den v noci sníh, urodí se hojně vína.
Na svatého Štěpána větrové uhodí, příští rok se víno špatně urodí.
Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.
Je-li o Silvestra v noci vítr a ráno jasno, bude dobrého vína pořídku.
Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti.
Když na Silvestra ráno sluní, v noci prudký vítr zavěje, není na vína hrubé naděje.
Tak honem založit speciální zápisník a hurá na sledování počasí, nabízené víno za to určitě stojí, ale daleko větší odměnou vám pravděpodobně bude pocit sounáležitosti s přírodou.
Podmínky soutěže:
Pro získání výhry (3 láhve vína Ego) je potřeba napsat reportáž pojednávající o průběhu počasí od prosince do září (doplnění fotografiemi je vítáno), zmínit pranostiky, které fungovaly nebo naopak nefungovaly v různých ročních obdobích. Rozsah je minimálně 2 strany formátu A4. Tato výhra je připravena pro prvních deset nadšených pozorovatelů, kteří nám zašlou svoji reportáž. Počasí můžete sledovat pouhým pozorování a zaznamenáváním srážek, teploty, oblačnosti a dalších povětrnostních vlivů. Anebo využijte profesionální web (http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=JSPTabContainer/P10_0_Aktualni_situace/P10_1_Pocasi&last=false), kde je možné nalézt stanici nejbližší vašemu bydlišti. Posílejte data pouze z tradičních jihomoravských podoblastí pěstování vína – mikulovská, znojemská, slovácká, velkopavlovická. Reportáž je nutné zaslat do 31. 10. 2012 na mail malonova@zameckevinarstvi.cz. Vaše reportáž bude uveřejněna na našich stránkách a my vám zašleme jako odměnu víno Ego na vámi uvedenou adresu.
Pro získání drobné pozornosti od našeho podniku je potřeba zaslat na mail malonova@zameckevinarstvi.cz pranostiku týkající se vína a počasí, která nebyla uveřejněna na našich stránkách. Pranostiky zasílejte průběžně, vždy k danému měsíci nebo maximálně jeden měsíc zpětně a to do 30. 11. 2012. Odměnu vám zašleme po uveřejnění pranostiky na našich stránkách na vámi uvedenou adresu.
Moc se těšíme na vaše příspěvky.

